Parafia Ewangelicko-Augsburska w Olsztynie

Parafia Duszpasterze Aktualności Diecezja Mazurska Ciekawe adresy

Zespół Pieśni i Tańca "Goleszów"

 

Zespół działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie. Powstał w 1993 r. z inicjatywy dzieci, pierwszym choreografem i kierownikiem, przez ponad 20 lat, była Lidia Lankocz. Zespół posiada stroje z 7 regionów Polski: cieszyńskie, Górali Śląskich, Górali Żywieckich, rozbarsko- bytomskie, krakowskie, łowickie oraz Lachów Sądeckich.


Zespół bierze udział w uroczystościach i imprezach na terenie Gminy Goleszów, a także reprezentuje ją podczas występów poza jej granicami, ma na swoim koncie również liczne wyjazdy zagraniczne (m.in. Niemcy, Francja, Macedonia).


Zadaniem działalności zespołu jest zachowanie, ochrona oraz propagowanie kultury ludowej, kształtowanie u dzieci i młodzieży szacunku do dziedzictwa kulturowego, poczucia przynależności regionalnej oraz miłości do swojej małej ojczyzny, a także rozwijanie zainteresowań- tanecznych, śpiewaczych, folklorystycznych.

 

W kwietniu 2016 r. podczas XVI Powiatowego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych w Cieszynie zespół zajął II miejsce w kategorii zespołów folklorystycznych(pierwszego miejsca nie przyznano), a w maju 2016 r. w XXIII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos", zespół również zajął II miejsce w kategorii zespołów z artystycznie opracowanym programem.Zespół liczy blisko 60 osób, działa w 4 grupach wiekowych młodych tancerzy- śpiewaków, współtworzy go także kapela w składzie:  
Ewa Kiczmal - skrzypce
Ewa Zwias - skrzypce
Daria Warsińska - skrzypce
Dorota Branny - flet
Paweł Glajcar - klarnet
Damian Szczypka - akordeon
Patryk Sobek - kontrabas


Kierownikiem artystycznym zespołu jest Barbara Gacek, kierownikiem kapeli - Dorota Branny.

 

Powrót do strony głównej Parafii

Aktualizacja: 2016-07-08